Tandem 500W 3 Jar Mixer Grinder
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Material: | ABS and Steel |
| Capacity: | Chutney Jar: 400ml| Multipurpose Jar: 1L| Shake Jar: 1.5L |
| Item Dimensions: | 47.6 X 20 X 24.5cm |
| Warranty period: | 3 Year |
| Key features: | 1.5L Durable Shake Jar For Easy Blending | Better Performance: Flow Breakers In The Jar For Efficient Mixing And Grinding | Extra Convenience : 3 Different Speed Setting. An Incher Setting That Helps You Control Its Operation. | Extra Safety : Stable Abs Body, Overload Protection, Anti-Sleep Feet, Isi Mark | Higher Performance : With A 500W Sturdy Powerful Motor | Stainless Steel Jars With See-Through Dome Lid |
| Weight: | 2.6Kg |
| Safety mark: | ISI |
| Wattage: | 500W |
| Voltage: | 220-240V |
| Cord length: | 1.2 mtr |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265008841 |
| Manufacturer details: |
Plot No.128,Sector 53 Phase V Kundli Sonepat,Haryana-131028
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login