Tandem 1.8L Stainless Steel Electric Kettle
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Material: | Stainless Steel |
| Capacity: | 1.8L |
| Item Dimensions: | 18.2 X 17.7 X 22.8cm (Box) |
| Warranty period: | 2 Year |
| Key features: | Extra Safety : Concealed heating element & Locking lid || Overheat & boil-dry protection with auto cut-off || Easy use : 360 degree rotational base || Easy cleaning : Wide mouth |
| No. of units: | 2 |
| Wattage: | 1500W |
| Voltage: | 230V |
| Usage instructions: | Switch off when not in use. || Be carefull while opening the kettle's lid when the water is boiling. || Do not wash the kettle's base and the rotational base. |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265009451 |
| Manufacturer details: |
Classic Imports Pvt. Ltd.
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login