Tandem 1.8L Stainless Steel Electric Kettle
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Colour: | Silver |
| Material: | Stainless Steel |
| Capacity: | 1.8L |
| Item Dimensions: | 19 X 19 X 23cm |
| Warranty period: | 2 Year |
| Key features: | Extra Safety: | Concealed Heating Element & Locking Lid | Overheat & Boil-Dry Protection With Auto Cut-Off | Safe To Use: Comes With Stainless Steel Inner Pot | Easy Use: 360 Degree Rotational Base | Easy Cleaning: Wide Mouth |
| Sales package content: | 1 |
| No. of units: | 1 |
| Weight: | 750g |
| Wattage: | 1500W |
| Voltage: | 220-240V |
| Cord length: | 1 mtr |
| Usage instructions: | Switch off when not in use | Be carefull while opening kettle's lid when water is boiling | Don't wash kettle's base and rotational base |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265009260 |
| Manufacturer details: |
Classic Imports Pvt. Ltd.
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login