Tandem 1.8L Stainless Steel Electric Kettle
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Material: | Stainless Steel |
| Capacity: | 1.8L |
| Item Dimensions: | 21 X 17 X 20cm |
| Warranty period: | 2 Year |
| Key features: | # Concealed Heating Element With Auto Switch # Durable Locking Lid# Double Controller Thermostat For More Durability & Extra Safety # Auto Cut Off When No Water And Boiled Water# 360 Degree Rotational Base For Ease Of Use |
| No. of units: | 1 |
| Weight: | 800g |
| Wattage: | 1500W |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265008480 |
| Manufacturer details: |
Sp3-871 , Industrial Area Pathredi,Alwar Sonipat,Haryana
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login