Tandem 1.8L Bakelite and Stainless Steel Electric Kettle
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Material: | Bakelite and Stainless Steel |
| Capacity: | 1.8L |
| Item Dimensions: | Box Dimension: 20 X 18 X 23.5cm |
| Warranty period: | 2 Year |
| Key features: | A combination of two layers for higher energy saving:- Inner stainless steel layer- Outer Cool touch plastic layerAutomatic shut off in case of no water and boiled water.Wide mouth for easy usage and cleaning. |
| No. of units: | 2 |
| Wattage: | 1500W |
| Voltage: | 230V |
| Cord length: | 0.8 mtr |
| Usage instructions: | Switch off when not in use.Be carefull while opening the kettle's lid when the water is boiling.Do not wash the kettle's base and the rotational base. |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265009420 |
| Manufacturer details: |
Plot No 15, Sector-57, Phase 5 Kundli Industrial Estate, Kundli
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login