Tandem 1.8L Bakelite and Stainless Steel Electric Kettle
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Colour: | Black |
| Material: | Bakelite and Stainless Steel |
| Capacity: | 1.8L |
| Item Dimensions: | 19 X 19 X 23cm |
| Warranty period: | 2 Year |
| Key features: | A Combination Of Two Layers For Higher Energy Saving: | Inner Stainless Steel Layer, Outer Cool Touch Plastic Layer | Automatic Shut Off In Case Of No Water And Boiled Water | Wide Mouth For Easy Usage And Cleaning |
| Sales package content: | 1 |
| No. of units: | 1 |
| Weight: | 900g |
| Wattage: | 1500W |
| Voltage: | 220-240V |
| Cord length: | 1 mtr |
| Usage instructions: | Switch off when not in use | Be carefull while opening kettle's lid when water is boiling | Don't wash kettle's base and rotational base |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265009310 |
| Manufacturer details: |
Classic Imports Pvt. Ltd.
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login