Tandem 2000 W Mild Steel and Plastic Body Steam Iron
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Colour: | Blue |
| Material: | Plastic and Steel |
| Item Dimensions: | 27.5 X 12 X 15.7cm |
| Warranty period: | 3 Year |
| Key features: | 1. multi features : spray/steam bust function, variable steam output, self cleaning function2. better temperature control : with reliable snap-action thermostat3. extra safety : shockproof handle, thermal fuse, isi mark4. extra convenience : multiple temperature levels5. smooth glide movement : premium ceramic coated sole platexew |
| Safety mark: | ISI |
| Wattage: | 2000W |
| Voltage: | 230V |
| Cord length: | 1.6 mtr |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265008880 |
| Manufacturer details: |
Classic Imports Pvt Ltd
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login