Tandem Ceiling Fan High Speed 1200 Mm
Product not available
Non Returnable
Quality Assurance
In case of any quality issue, applicable warranty policy applies.
SPECIFICATIONS
| Colour: | White |
| Material: | Aluminium |
| Item Dimensions: | 27.5 X 21 X 17cm, 53.5 X 14 X 3.5cm |
| Warranty period: | 3 Year |
| Key features: | 215 cmM air delivery : thanks to the intelligent blade design | 400 RPM Speed : thanks to the perfect combination of motor and blade design | Higher performance : delivered by motor with copper winding | Silent operation : thanks to the double ball bearing |
| Sales package content: | 1 |
| Weight: | 3.6Kg |
| Wattage: | 52W |
| Motor speed: | 400RPM |
| Voltage: | 220-240V |
| Country of origin: | India |
| Product ID: | 1265009191 |
| Manufacturer details: |
Khasra No.31/23/1,36/3/2/1 Village Nathpur,Sonipat Haryana
|
| Brand owner: | Vishal Mega Mart pvt. ltd., Plot No. 184, Fifth Floor, Platinum Tower, Udyog Vihar, Phase-1,Gurugram, Haryana – 122016, India |
Login